Mobilny punkt szczepień w Pilźnie

Mobilny punkt szczepień

W piątek, 3 września przed Domem Kultury w Pilźnie zaparkuje autobus mobilnego punktu szczepień. Szczepienia preparatami dwóch firm: Pfizer oraz Johnson&Johnson będą odbywać się w godz. 12:15 – 15:30.

– Chcemy także dać możliwość rozmowy z lekarzem wszystkim osobom niezdecydowanym, mającym obawy przed przyjęciem szczepionki. Każdy będzie mógł przedstawić swoje wątpliwości, przedyskutować swój stan zdrowia – informuje wojewoda Ewa Leniart.

Jeśli do punktu szczepień zgłosi się osoba nieletnia wraz z rodzicem lub opiekunem, deklarująca chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19, to dzięki dostępności szczepionki firmy Pfizer, będzie taka możliwość.

Przed zgłoszeniem na szczepienie trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Należy w nim podać imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer paszportu zarówno szczepionego dziecka jak i przedstawiciela ustawowego. W przypadku osób małoletnich rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie. Zgodnie z art. 32 ustawy o zawodzie lekarza, jeżeli pacjent jest małoletni, na przeprowadzenie badania wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, a jeżeli ukończył 16 lat – także jego. Gdy dziecko ma mniej niż 16 lat, formularz podpisuje tylko rodzic.

Kwalifikacji do szczepienia każdorazowo w przypadku osób niepełnoletnich dokonuje lekarz. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

Cały proces szczepienia obejmuje: zgodę rodzica, kwestionariusz, kwalifikację lekarza oraz szczepienie.

Inicjatorem akcji jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, partnerami są lokalne samorządy oraz AUTOSAN sp. z o.o., który dostarczył specjalnie dostosowany do tego celu autobus. To pojazd o napędzie elektrycznym, bardzo ekologiczny i nowoczesny. Obecnie 5 413 mieszkańców miasta i gminy Pilzno jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki.

Źródło: https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/mobilny-punkt-szczepien-kontynuuje-trase/