Zofia Mossoń z medalem Petrycego

Zofia Mossoń

Zofia Mossoń, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, jako pierwsza osoba w historii Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie została uhonorowana Medalem im. Sebastiana Petrycego.

- Jest osobą wielkiego formatu, oddana ziemi pilźnieńskiej. Można by rzec, że jest chodzącą encyklopedią. Zaprezentowany życiorys pani Zofii robi wrażenie, ale nie oddaje najważniejszej rzeczy - ogromnej życzliwości i okazywanego wsparcia dla społeczności pilźnieńskiej - zaznaczyła w laudacji Marta Klucznik.

Nowo ustanowione odznaczenie jest przyznawane tym, którzy całokształtem działalności przyczynili się do gospodarczego, kulturalnego społecznego rozwoju i tworzenia pozytywnego wizerunku ziemi pilźnieńskiej.

- Staram się, by to, co jest czynione, co było czynione i co będzie czynione, było upamiętnione. Dziękuję za zaufanie, cieszę się niezmiernie z wyróżnienia - nie kryła wzruszenia Zofia Mossoń.

Wręczenie odznaczenia miało miejsce podczas Petrycjady, czyli święta patrona szkoły, która obchodzi jubileusz 30-lecia nadania imienia Sebastiana Petrycego. Wydarzeniu towarzyszyło wystąpienie Zdzisława Gajdy, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletniego kierownika Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum i honorowego kustosza zbiorów Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ, quiz wiedzowy z atrakcyjnymi nagrodami, część artystyczna, a także odsłonięcie „Ławki dla Seby”, która powstała dzięki inicjatywie uczennic z LO w Pilźnie, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Galeria: http://www.pilzno.um.gov.pl/node/490