Wspólne dziedzictwo - międzynarodowy konkurs historyczny

Wspólne dziedzictwo

Do 25 lutego w szkołach podstawowych w trzech gminach polskich tj. Brzostek, Pilzno i Żyraków oraz czterech gromadach ukraińskich: Mena, Sośnica, Baturyn i Pliszki rusza wstępna rejestracja uczniów klas 7 i 8 do konkursu historycznego "Wspólne dziedzictwo". To pierwsze takie wydarzenie o charakterze międzynarodowym organizowane przez wcześniej wspomniane gminy i gromady w ramach integracji, nawiązywania przyjaznych relacji oraz poznania wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego Rzeczypospolitej (okres - od 1569 do 1795).

Niebawem, tj. 2 marca 2022 o godzinie 10:00 w formie testu on-line odbędą się zmagania eliminacyjne. Test składał się będzie z 50 pytań z następujących zagadnień:

- rolnictwo i rzemiosło

- bitwy

- postacie

- oświata

- sztuka i architektura

- życie codzienne, stroje, relacje rodzinne

- obrzędy i folklor

- kościół i religia

- urzędy i samorząd

- wojsko i militaria

Z każdej gminy i gromady wyłonione zostaną trzyosobowe zespoły (jeśli liczba punktów będzie taka sama do dalszego etapu przejdzie ta osoba, która najszybciej wypełniła test).

Kolejne dwa miesiące to czas, na intensywne przygotowania do konkursu finałowego, który odbędzie się 6 maja w gminie Brzostek. Organizatorem i gospodarzem turnieju będzie Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz, a finalnymi uczestnikami będą po trzy zespoły uczniowskie z Polski i Ukrainy. Forma konkursu będzie miała charakter gry, w której pojawią się pytania z wymienionych powyżej obszarów tematycznych. Przygotują je - w konsultacji z nauczycielami historii - wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowego Uniwersytetu im. Mikołaja Gogola w Nieżynie (Ukraina).

Dla uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki. Głównym celem konkursu jest poznanie wspólnej historii, możliwość integracji oraz nawiązania nowych, ciekawych znajomości. W pierwszej połowie czerwca planowana jest rewizyta polskich uczniów w gromadach partnerskich na Ukrainie. Zapraszamy do udziału oraz sprawdzenia swojej wiedzy historycznej. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się w regulaminie na stronie SP w Siedliskach Bogusz Konkurs Historyczny Wspólne dziedzictwo.

Link do formularza zgłoszeń (z powodów technicznych prosimy o ponowne zarejestrowanie się) do konkursu wyłącznie dla szkół z terenu Gminy Pilzno: https://forms.gle/ZeuoipzYZzg2VTdL9

Pliki do pobrania: