Zmarł Leszek Desoń

Desoń

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leszka Desonia (1930-2022). Odszedł od nas wielki człowiek, który przybył z rodziną do Pilzna w 1970 r. Szybko odnalazł się w nowym środowisku włączając się w działalność społeczną, a szczególnie kulturalną. Przez jeden rok pełnił funkcję dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury. Sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miejsko-Gminnej przez trzy kadencje. Przez 7 lat prowadził 4-głosowy chór „Lutnia”, który uświetniał uroczystości środowiskowe i kościelne wyjeżdżając do sąsiednich kościołów czy instytucji (Tarnów, Dębica, Bochnia, Chotowa, Jodłowa i inne). Sukcesem chóru było zajęcie IV miejsca na Ogólnopolskim Zjeździe Chórów w Ciechocinku. Wielkim gestem z jego strony było nieodpłatne użyczenie lokalu na potrzeby chóru oraz reaktywowanego Cechu Rzemiosł Różnych.

Był mecenasem serca i miłości do sztuki śpiewanej. Jako muzyk z wykształcenia opracowywał repertuary, kolędy i pastorałki. Na okoliczność 650-lecia nadania Pilznu praw miejskich ułożył hymn „Gdzie jest jeszcze takie miasto”. W domowej kawiarence organizował koncerty fortepianowe. Wraz z żoną Danutą przygotowali wystawienie sztuki teatralnej „Ładna historia”. Prowadził też działalność szkoleniową w zakładzie cukierniczym, w wyniku której 40 uczniów uzyskało kwalifikacje cukierniczą.

„Nie umiera ten, kto żyje w pamięci”.

Wyrazy głębokiego współczucia oraz kondolencje Żonie, Rodzinie i Bliskim śp. Leszka Desonia składają

Burmistrz Pilzna, Rada Miejska w Pilźnie, Cech Rzemiosł Różnych, Towarzystwo Przyjaciół Pilzna, członkowie chóru „Lutnia”, dyrektor i pracownicy Domu Kultury oraz mieszkańcy.