Dar dla Muzeum Regionalnego

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Domu Kultury w Pilźnie zorganizowano gminne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - Przed drugą wojną światową, społeczność żydowska stanowiła 1/3 wszystkich mieszkańców Pilzna. Wielokulturowa społeczność żyła w zgodzie, współuczestnicząc w rozwoju miasta i jego życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturalnym - przypomina burmistrz Ewa Gołębiowska.

W trakcie uroczystości odczytano nazwiska żydowskich mieszkańców Pilzna, młodzież obejrzała prezentację multimedialną "Społeczność żydowska ziemi pilźnieńskiej i jej losy w czasie II wojny światowej w kontekście Polaków ratujących Żydów od zagłady". Zaprezentowano też utwór Krzysztofa Pendereckiego "Brygada śmierci". Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z Alicją Skaza z rodziny Józefy Anieli Rysińskiej ps. Ziuta, która z narażeniem własnego życia ratowały Żydów, za co została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Alicja Skaza przekazała bezcenny eksponat - medal sprawiedliwych na ręce kustosz Marzeny Baum-Gruszowskiej dla Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Przypomnijmy, że od 2017 r. odnowiony most na rzece Dulcza przy ul. Legionów w Pilźnie nosi imię Józefy Rysińskiej.

Uroczystość dopełnił koncert muzyki klezmerskiej.

Fot. Krzysztof Kosowski