Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy - wystawa na rynku

Wystawa rynek Pilzno

Na pilźnieńskim rynku została ustawiona wystawa plenerowa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Ekspozycja powstała przy współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie z Instytutem Kultury Willą Decjusza. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na wtorek, 23 listopada o godz. 12 z udziałem Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.

O wystawie:

Zamieszczone fotografie i grafiki opowiadają historie ludzi, miejsc i wydarzeń, które ukształtowały tkankę amerykańskiego życia od przybycia pierwszych polskich imigrantów na początku XVII wieku.

Wśród osób przedstawionych na wystawie są astronauta NASA George Zamka, fizyk i laureat Nagrody Nobla Frank Wilczek i uwielbiany trener koszykówki Mike Krzyżewski. Zwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się o Polskim Festiwalu w Milwaukee, o  Polsko-Amerykańskiej Galerii Sław Sportu w Michigan oraz poznać historię Panny Marii, pierwszej polskiej osady w Teksasie. Można także dowiedzieć się o miastach amerykańskich noszących nazwy miast polskich takich jak Kraków, Warszawa, Lublin i Częstochowa.