Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy - wystawa otwarta

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy

Na pilźnieńskim rynku dokonano oficjalnego otwarcia wystawy plenerowej „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. W wydarzeniu uczestniczyły Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie oraz Iwona Sadecka, doradca ds. mediów i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Ekspozycja powstała przy współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie z Instytutem Kultury Willą Decjusza.

- Dzisiejsze spotkanie jest pokłosiem wizyty Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Patricka T. Slowinskiego w naszym mieście i gminie. Serdecznie dziękuję, że nasze miasto może gościć tę wystawę - powiedziała burmistrz Ewa Gołębiowska, która przekazała gościom z konsulatu pamiątkowe akwarele z Pilzna.

- Mamy nadzieję, że ekspozycja zachęci do refleksji nad niezwykłą polsko-amerykańską historią. Zachęcam mieszkańców Pilzna do oglądania wystawy zarówno indywidualnie, jak i ze swoimi członkami rodziny oraz przyjaciółmi - zaprasza konsul Dolores Prin.

O wystawie:

Zamieszczone fotografie i grafiki opowiadają historie ludzi, miejsc i wydarzeń, które ukształtowały tkankę amerykańskiego życia od przybycia pierwszych polskich imigrantów na początku XVII wieku.

Wśród osób przedstawionych na wystawie są astronauta NASA George Zamka, fizyk i laureat Nagrody Nobla Frank Wilczek i uwielbiany trener koszykówki Mike Krzyżewski. Zwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się o Polskim Festiwalu w Milwaukee, o  Polsko-Amerykańskiej Galerii Sław Sportu w Michigan oraz poznać historię Panny Marii, pierwszej polskiej osady w Teksasie. Można także dowiedzieć się o miastach amerykańskich noszących nazwy miast polskich takich jak Kraków, Warszawa, Lublin i Częstochowa.