Nowe obrazy w Muzeum Regionalnym

obraz Pilzno

W ostatnich miesiącach zbiory Muzeum Regionalnego w Pilźnie wzbogaciły się o trzy kolejne eksponaty z dziedziny sztuki – piękne obrazy Stanisława Westwalewicza, artysty głęboko związanego z naszym miastem i regionem.

Pierwsza z prac to „Pejzaż Pilzna” (1952 r.) – urokliwy krajobraz miasta z widokiem miasta od wschodniej strony, w którym punkt kulminacyjny kompozycji stanowi gmach świątyni farnej p. w. św. Jana Chrzciciela.

Kolejne dzieło, „Wiatrak” (1970 r.), to obraz wykonany pastelami, ukazujący zabudowę wiejską, najprawdopodobniej Strzegocic, ukazaną wieczorową porą, z nostalgicznym wiatrakiem w tle.

Ostatni z nowych nabytków to klimatyczne „Róże” (1943 r.), obraz olejny na tekturze, opiewający urok kwiatów w pełnym rozkwicie. Dzieła te potwierdzają, że Westwalewicz dbał o bogactwo kompozycyjne swych prac, starając się o dobór elementów i składników oraz właściwe ich ułożenie.

Więcej w najbliższym numerze "Naszego Pilzna".