Półkolonia pełna atrakcji

Zalipie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych od 11 lat organizuje półkolonie letnie. Początkowo były dedykowane tylko dzieciom ubezpieczonym w KRUS z dofinansowaniem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Dla nich organizatorem jest Związek Młodzieży Wiejskiej z Warszawy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu szkoła zdecydowała, że zostanie zorganizowania również dla dzieci w wieku 6 – 16 lat nie objętych ubezpieczeniem  rolniczym.

Udział dzieci z gminy Pilzno dofinansowała burmistrz Ewa Gołębiowska, za co uczestnicy serdecznie dziękują. Organizatorzy od lat korzystają ze sprawdzonych  usług firmy transportowej Piotra Wójcika i firmy cateringowej z Lubczy. W ramach kolonii dzieci otrzymują śniadanie, w ciągu dnia wodę mineralną, potem drugie danie obiadowe, dodatkowo coś słodkiego lub owoc. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa i środkami ostrożności w związku z covid-19.

Zakończyła się już I tura, która trwała od 4 do 15 lipca, w dwutygodniowym turnusie wzięło udział ponad 70 dzieci z gminy Pilzno. Mimo niesprzyjającej pogody było świetnie, a każda z zaproponowanych atrakcji przypadła uczestnikom do gustu. Tak więc dwa razy byli w kinie. Kilka razy korzystali z parków wodnych w Tarnowie i Pustkowiu Osiedlu, byli  w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie i w Domu Malarek w Zalipiu. Odwiedzili Park Strzelecki w Tarnowie, Osadę Słowiańską w Strzegocicach, gdzie strzelali z łuku i piekli podpłomyki. Akademia Nauk Stosowanych pozwoliła im skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i pokazów nurkowania.  Na zakończenie odbyła się dyskoteka, a do dyspozycji wszystkich chętnych była dmuchana zjeżdżalnia.

II tura półkolonii trwa w najlepsze, w turnusie od 18 do 29 lipca bierze udział 55 osób. I tym razem kierownik i opiekunowie przygotowali dla uczestników morze atrakcji. Już w pierwszym tygodniu dzieci obejrzały film animowany, zwiedziły skansen archeologiczny w Trzcinicy Karpacka Troja, skorzystały z basenu zewnętrznego Nemo i podobnie jak w I turze wspinali się i nurkowali dzięki ANS w Tarnowie, urozmaiceniem była wycieczka do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach.  Na drugi tydzień zostały zaplanowane zabawy w basenach zewnętrznych, dzieci zawitają w Latoszynie i Dębicy, skorzystają z zajęć w Osadzie Słowiańskiej w Strzegocicach. Organizatorzy mają nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje im planów.