Aktualności

Prawie 5 mln zł z Polskiego Ładu

Polski Ład Gmina Pilzno

Prawie 5 mln zł trafi do gminy Pilzno z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Środki te przyznano na przebudowę i nadbudowę budynku parafialnego przy ul. Petrycego w Pilźnie na potrzeby działalności kulturalnej oraz budowę budynku Centrum Kultury „Zawisłocze".

Przypomnijmy, że gmina Pilzno złożyła 3 wnioski na kwotę ponad 83 mln zł. Aplikowano o wsparcie finansowe na inwestycje w rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także o dofinansowanie na budowę, przebudowę i modernizację dróg gminnych.

Zdjęcia

Konkurs - dlaczego warto się szczepić przeciw covid-19?

Konkurs SzczepimySię

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Dlaczego warto się szczepić przeciwko covid-19?". Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Pilzno, w wieku 7- 18 lat. Przedsięwzięcie ma na celu: popularyzację kampanii #SzczepimySię, poprzez wykonanie plakatów z przesłaniem zachęcającym dorosłych (zwłaszcza grupę 60+) do szczepienia się przeciwko covid-19, a także przekazanie obiektywnej informacji o szczepieniach w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i pokazanie korzyści wynikających ze szczepień oraz uświadomienie, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynosząca korzyści nie tylko jednostce, ale również, poprzez tzw. odporność środowiskową całemu społeczeństwu.

Prace (w formacie A3, wykonane przy użyciu dowolnych technik jak malarstwo, rysunek, kolaż, grafika) należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Pilźnie, ul. Rynek 6, 39-220 Pilzno do 17 listopada 2021 r. do godziny 15.30. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, jak: -  głośnik JBL Charge 5, słuchawki JBL bluetooth Tune 500 BT, głośnik JBL GO 3. Szczegóły w załączonym regulaminie.

Pliki do pobrania:
Zdjęcia

Zgłoś stoisko na kiermasz

Kiermasz bożonarodzeniowy

Gmina Pilzno wraz z Domem Kultury w Pilźnie oraz OSP Parkosz sekcja "Koszyczek" zapraszają na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbędzie się 18 grudnia na pilźnieńskim rynku.

Zgłoszenia stoisk są przyjmowane do 10 grudnia pod nr tel. 14 680 77 39 lub adresem e-mail: promocja@gminapilzno.pl.

Zdjęcia

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Lis

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 5- 14 listopada 2021 r. wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Drzewo w obiektywie - konkurs

Konkurs drzewo

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Drzewo w obiektywie”. Przyrodniczy konkurs fotograficzny skierowany jest do:

  • uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych (kategoria UCZNIOWIE)
  • osób dorosłych (kategoria DOROŚLI)

z terenu 22 Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki tj. Miasto Jasło, Gmina Biecz, Gmina Brzostek, Gmina Brzyska, Gmina Chorkówka, Gmina Czarna, Gmina Dębica, Miasto Dębica, Gmina Dębowiec, Gmina Jasło, Gmina Jedlicze, Gmina Jodłowa, Gmina Kołaczyce, Gmina Krempna, Gmina Nowy Żmigród, Gmina Osiek Jasielski, Gmina Pilzno, Gmina Sękowa, Gmina Skołyszyn, Gmina Szerzyny, Gmina Tarnowiec, Gmina Żyraków.

Termin realizacji konkursu: październik – listopad 2021r.

Zadaniem uczestników jest wykonanie fotografii – przedstawiającej drzewo, drzewa lub zadrzewienia, na której autor uchwyci piękno i harmonię przyrody.

Celem Konkursu jest wzmocnienie świadomości wśród Uczestników jaką rolę pełnią drzewa –kształtowanie postaw ekologicznych, wzbudzenie zrozumienia konieczności ochrony środowiska lokalnego.

Szczegóły: https://wisloka.pl/przyrodniczy-konkurs-fotograficzny-drzewo-w-obiektywie/

Odkryj mnie! "Łęki Górne"

MRM Pilzno

Kolejnym zadaniem projektu #aktywuj – enter! jest akcja "Odkryj mnie". Każdy z członków Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie zaprezentuje film promujący miejscowość, w szczególności zabytki, walory przyrodnicze, miejsca sportu i rekreacji. Młodzi filmowcy pokażą nam, jak rozwija się ich mała ojczyzna, co warto zobaczyć i z czego skorzystać.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmiku – Łęki Górne na start!

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Jednostkami Samorządu Terytorialnego: Gminą Dębica, Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków oraz firmą TIKKURILA POLSKA S.A.

Burmistrz i młodzi radni w Tuchowie

Ornament

Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie oraz burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska odwiedzili Tuchów, aby w tamtejszym Domu Kultury uczestniczyć w konferencji podsumowującej projekt "Involved Youth" Fundacji Ornament. Spotkanie odbyło się pod hasłem: partycypacja młodzieży w sprawach lokalnych - dobre praktyki".

Jednym z elementów konferencji był panel ekspercki z udziałem burmistrz Pilzna. Poruszano takie tematy jak m.in.: komunikacja między władzami a młodzieżą, sieci organizacji pozarządowych, pomysły na rozwój projektów młodzieżowych w poszczególnych gminach czy bazar pomysłów na przyszłość.

Zdjęcia

Wrócić do normalności

Działaj Lokalnie w Zwierniku

W Domu Ludowym w Zwierniku podsumowano projekt "Powrót do normalności po covid-19" realizowanego przez KGW Zwiernik w ramach programu "Działaj Lokalnie". Podczas warsztatów mieszkanki Zwiernika pod okiem dietetyczki Magdaleny Parys uczyły się przygotowywać zdrowe i bogate w witaminy napoje oraz posiłki. Trenowano też nordic walking. Spotkanie było okazją, aby podzielić się zdrowymi przysmakami z lokalną społecznością, która tłumnie przybyła do Domu Ludowego.

- Co tu dużo mówić. Było przeuroczo! Realizacja projektu przyniosła mnóstwo śmiechu, radości i przekazanej wiedzy, która mam nadzieje będzie owocować w przyszłości - mówi Magdalena Parys.

Uczestnicy podsumowania degustowali, ale i obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierniku. Były też życzenia imieninowe dla Małgorzaty Cudeckiej z KGW w Zwierniku i urodzinowe dla sołtysa Marcina Potempy. Zgromadzonym przygrywała kapela ludowa Jodłowianie.

- Ideą programu jest aktywizacja społeczności lokalnej, a to jest między innymi budowanie relacji. Gospodarzowi gminy Pilzno należą się gratulacje. Gmina od kilku lat może pochwalić się największą liczbą realizowanych projektów. Współpraca przebiega świetnie - podkreśla Paweł Ochab ze Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu. - Dzięki projektom z programu "Działaj Lokalnie" nie tylko się integrujemy, ale i tworzymy podwaliny pod zakładanie kolejnych stowarzyszeń - dodaje burmistrz Ewa Gołębiowska.

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą Dębica, Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków.

Konsul odwiedzi nas 26 października

Wizyta z Konsulat Generalny w Pilźnie

W Urzędzie Miejskim w Pilźnie gościliśmy Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie oraz Iwonę Sadecką, doradcę ds. mediów i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Spotkanie miało na celu ustalenie szczegółów wizyty Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Patricka T. Slowinskiego, który odwiedzi nas 26 października.

Planowana wizyta jest związana z obchodami Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce (Polish American Heritage Month), który przypada na październik. Obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1981 roku, Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce uhonorowuje istotny wkład Amerykanów polskiego pochodzenia w amerykańską kulturę, sztukę i naukę. Więcej o tym wydarzeniu możemy przeczytać na stronie Konsulatu.

Konsul Generalny Patrick T. Slowinski jest związany z naszą gminą poprzez osobę jego dziadka, który przed pierwszą wojną światową wyemigrował wraz z rodziną z Łęk Dolnych do Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia

Dzień Edukacji Narodowej

DEN

Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w imieniu władz samorządowych gminy Pilzno składamy najserdeczniejsze życzenia i gorące podziękowania dla Nauczycieli oraz Pracowników Oświaty. Dziękujemy za dobroć, cierpliwość okazywane uczniom, jak i trud wkładany w edukację, a także wyrażamy wdzięczność za kształtowanie wartości wśród młodych ludzi.

Zdjęcia