Aktualności

Zgłoś stoisko na Kiermasz Bożonarodzeniowy

Kiermasz

Serdecznie zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia z terenu miasta i gminy Pilzno do udziału w Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który odbędzie się 16.12.2023 roku!

Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz przesłanie wypełnionych kart zgłoszeniowych. To świetna okazja, aby zaprezentować swoje wyroby i pomysły świąteczne! Nie czekajcie z zgłoszeniami - miejsca są limitowane!

Pliki do pobrania:
Zdjęcia

Pilzno z oszczędnym urzędem

Wydatki na administację

Gmina Pilzno znalazła się w ścisłej czołówce ogólnopolskiego rankingu "Oszczędny urząd - ranking wydatków na administrację". Zajęliśmy 3. miejsce w zestawieniu opracowanym przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota". Według wyliczeń autorów wydatki na administrację w przeliczeniu na osobę w naszym samorządzie wynoszą 345,53 zł.

Dla porównania: lider w naszej kategorii, czyli gmina Luboń (Wielkopolska) ma wydatki na poziomie 316,43 zł, z kolei zamykająca ranking małopolska Krynica-Zdrój (137. miejsce) wydatkuje na administrację rzędu 1336,18 zł na osobę.

Trzeba podkreślić, że w 2014 r. również nasz samorząd sklasyfikowano na 3. miejscu. W rankingu "Wspólnoty" zauważano, że nie trzeba dużych wydatków, żeby stworzyć dobrze funkcjonujący i nowoczesny urząd.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć ranking.

Zdjęcia

Nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w zakresie rozwijania działalności gospodarczej

Logo Stowarzyszenia LGD Liwocz

Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „LIWOCZ” uprzejmie informuje, że w okresie od 6 do 19 grudnia 2023r. prowadzony będzie nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w zakresie rozwijania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-202, dla obszaru gmin Brzyska, Brzostek, Jodłowa, Pilzno i Skołyszyn.

Jest to ostatni nabór w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2022, na który przeznaczono kwotę 39 668,07 EUR, tj. 158 672,28 zł, która umożliwi dofinansowanie jednego wniosku.

Szczegółowych informacji w zakresie prowadzonego naboru oraz bezpłatnego doradztwa dla potencjalnych beneficjentów udziela Biuro Stowarzyszenia LGD „LIWOCZ”, Brzyska 11A, tel. (13) 441 03 38, strona internetowa www.lgdliwocz.pl

Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, w imieniu władz samorządowych miasta i gminy Pilzno pragniemy wyrazić wdzięczność i złożyć podziękowania za trudną i niezwykle potrzebną pracę. Pracownicy Socjalni pomagają tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Ich praca często wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i empatii oraz zaangażowania emocjonalnego w problemy innych ludzi. Serdecznie dziękujemy i życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, a także wszelkiej pomyślności!

Zagrają w zawodach wojewódzkich

Szachy Pilzno

W Radomyślu odbyły się zawody rejonowe w szachach drużynowych. W kategorii igrzysk młodzieży szkolnej I miejsce zajęła drużyna Publicznej Szkoły
Podstawowej w Pilźnie, która wystąpiła w składzie: Bartłomiej Kawa, Kacper Smoter, Wojciech Kawa, Anna Sok.

Dzięki wygranej nasz zespół zakwalifikował się do finału wojewódzkiego.

Od 50 lat przez życie razem

Złote gody Pilzno

Aż 29 par świętowało Złote Gody, czyli jubileusz 50-lecia par małżeńskich. To wspaniały przykład dla młodych pokoleń. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie. Następnie w asyście Kapeli Ludowej Pilźnianie przemaszerowano do odnowionego Domu Kultury w Pilźnie.

W Domu Kultury w Pilźnie dostojni Jubilaci otrzymali życzenia i upominki od władz samorządowych miasta i gminy Pilzno. Burmistrz Pilzna wręczyła też Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie od Prezydenta RP. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny przedszkolaków. Jubilaci z radością świętowali i wspominali, jak to było pół wieku temu.

Jubilaci:

 1. Babicz Maria i Stanisław
 2. Bryg Teresa i Józef
 3. Chodór Elżbieta i Kazimierz
 4. Górka Maria i Franciszek
 5. Jurek Zofia i Jan
 6. Kawalec Stanisława i Władysław
 7. Kłusek Adela i Stanisław
 8. Kocaba Janina i Stefan
 9. Kopek Teresa i Adam
 10. Krajewska Maria i Franciszek
 11. Lesiak Maria i Bronisław
 12. Lisak Wiesława i Józef
 13. Luchter-Krupińska Lidia i Krupiński Andrzej
 14. Maduzia Anna i Edward
 15. Mądro Genowefa i Zdzisław
 16. Mroczek Maria i Stanisław
 17. Nicoś Helena i Zdzisław
 18. Pękala Zofia i Kazimierz
 19. Placek Lucyna i Jan
 20. Ryba Halina i Tadeusz
 21. Smoleń Bronisława i Tadeusz
 22. Stolańska Zofia i Jan
 23. Sujdak Józefa i Stanisław
 24. Szady Janina i Stanisław
 25. Sztyc Anna i Józef
 26. Tomasik Zofia i Mieczysław
 27. Wilk Krystyna i Marian
 28. Ziaja Irena i Zbigniew
 29. Zygmunt Zofia i Zdzisław

Kontrole kotłów CO

Kontrole pieców Pilzno

Na podstawie art. 379 Prawa Ochrony Środowiska oraz uchwały antysmogowej nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dn. 23 kwietnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń  w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. U. Woj. Podkarpackiego z 2018 r. poz. 2498), pracownicy Urzędu Miejskiego w Pilźnie rozpoczynają kontrolę domowych pieców i kotłów. Zgodnie ze stosownymi upoważnieniami kontrolujący mogą m.in. wchodzić do domów, dokonywać kontroli pieców i kotłów w zakresie stosowania przepisów o ochronie środowiska, stwierdzając, jakie paliwa są używane do ogrzewania domów, a w szczególności czy w paleniskach domowych nie dochodzi do spalania odpadów.  

4 tysiące koszy dla mieszkańców

Pojemniki na odpady Pilzno

Mieszkańcy miasta i gminy Pilzno otrzymają bezpłatnie 120 litrowe kosze na odpady zmieszane. W przetargu na zakup 4 tysięcy pojemników złożono cztery oferty. Kosze będą posiadać stosowne oznaczenia oraz atesty i będą oczywiście dostosowane do mechanicznego opróżniania.

Pierścionek z orłem w koronie w muzeum

Wystawa Muzeum Regionalne w Pilźnie

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości - mawiał Marszałek Józef Piłsudski. Muzeum Regionalne w Pilźnie doskonale dba o pamięć i dziedzictwo narodowe. Dziś otwarto nową ekspozycję czasową pt. „Pierścionek z orłem w koronie - biżuteria patriotyczna w dobie walk niepodległościowych XIX - XX w.” Ekspozycja jest wyjątkową prezentacją obiektów biżuteryjnych i wyrobów rzemiosła artystycznego noszonych jako wyraz postawy obywatelskiej i uczuć patriotycznych społeczeństwa polskiego wobec sytuacji zagrożenia wolności ojczyzny lub żałoby narodowej.

Usunięto obraz. Prezentowane na ekspozycji przykłady „czarnej biżuterii” i dodatków żałobnych do strojów pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Ekspozycji towarzyszą archiwalne fotografie mieszkańców Pilzna i regionu w strojach żałobnych i patriotycznych.

Zapraszamy wszystkich do zwiedzania - warto

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada Pilzno

Od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Pilźnie rozpoczęły się gminne obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ciąg dalszy obchodów miał miejsce pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Formacji Niepodległościowych i Walczących o Wolność.

Pod pomnikiem, w asyście licznych pocztów sztandarowych i delegacji odczytano apel pamięci, złożono też kwiaty. Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie zaprezentowali pokaz musztry wojskowej. Ważnym akcentem obchodów był również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilzno.